INDUSTRY REGULATIONS

Regulations concerning oil mist in the atmosphere vary from country to country, but almost all countries have some form of guidelines concerning occupational health to protect people in their place of work. Filtermist oil mist filters help companies operating machine tools to protect their employees from exposure to harmful airborne oil mist particles.

Filtermist helps MTMs worldwide protect their people from exposure to oil mist

The global production of machine tools is currently worth approximately $84 billion*, supplying a diverse range of manufacturing sectors including medical, electronics, rail and defence. With machine tools vital to every manufacturer across the globe, there is ever-growing demand across the automotive and transport manufacturing industry in particular due to increased production and sales of vehicles in recent times.

Cutting, grinding, sawing, and milling all use coolants and lubricants including emulsions or neat oil which create oil mist when applied to metal components at high pressure. Oil mist in the air can cause a range of potentially serious health risks including extrinsic allergic alveolitis so it is vital that it is removed effectively.

Visit the Machine Tool Manufacturers section on our news page to find out about some of our long-standing partnerships with some of the UK’s leading machine tool suppliers.

Machine Tool Manufacture Applications

All Applications
Havacılık Endüstrisi Kuralları

Atmosferdeki yağ buharı miktarı ile ilgili düzenlemeler ülkeden ülkeye değişir, ancak hemen hemen tüm ülkelerde, iş yerlerindeki insanları korumak için, iş ve işçi sağlığı ile ilgili kurallar vardır. Filtermist yağ buharı toplama üniteleri, firmalara, çalışanlarını zararlı yağ buharı parçacıklarına maruz kalmaktan korumak için yardımcı olmaktadır.

Filtermist, dünya çapındaki tezgah üreticilerinin çalışanlarını, yağ buharına maruz kalmaktan korumaktadır.

Dünya çapındaki takım tezgahı üretimi şu anda yaklaşık 84 milyar $ değerindedir ve tıp, elektronik, demiryolu ve savunma sanayi gibi çok çeşitli imalat sektörlerine tedarik sağlamaktadır. Dünya çapındaki her üretici için hayati önem taşıyan takım tezgahlarına, özellikle otomotiv, nakliye ve imalat endüstrisinde, son zamanlarda artan araç üretimi ve satışı nedeniyle sürekli artan talep oluşmaktadır.

Kesme, taşlama, testereyle kesme, tornalama ve frezeleme işlemlerinin tümü, yüksek basınçta metal bileşenlere uygulandığında yağ buharı oluşturan - boryağı veya kesme yağı dahil olmak üzere - soğutucular ve yağlayıcılar kullanır. Havada asılı yağ buharı, dış kaynaklı alerjik alveolit de dahil olmak üzere, bir dizi potansiyel ciddi sağlık risklerine neden olabilir, bu nedenle ortamdan etkili bir şekilde uzaklaştırılması hayati önem taşımaktadır.

İngiltere'nin önde gelen bazı takım tezgahı tedarikçileriyle uzun süredir devam eden ortaklığımız hakkında bilgi edinmek için haber sayfamızdaki “Takım Tezgahı İmalatçıları” bölümünü ziyaret ediniz.

Takım Tezgahı Üreticileri Vaka Çalışması

Takım Tezgahı Üreticileri Uygulamaları

Tüm Uygulamalar