High Efficiency Afterfilters

Afterfilters are designed for the removal of oil smoke and any submicron particles that have passed through the Filtermist oil mist collector unit. The afterfilters are retrofitted to the Filtermist unit and fit easily over the exhaust end of the unit using clips to hold it in place.

The afterfilter is a media type filter cartridge creating a physical barrier through which the air must pass,. The filters' life depends on the application and any application producing smoke or very fine oil particles should be fitted with an afterfilter

Afterfilter

The filters are constructed of filter media formed into continuous pleats, injection moulded end cap at the top and a fully moulded base with integrally moulded hooks. The pleated media is then supported by aluminium mesh on the outside. There is a foam seal around the base to ensure the air flow passes through the media filter. This construction makes it very light and robust.

Two different types of High Efficiency afterfilter are available for the oil mist collector, the highest grade offering up to 99.95% filtration efficiency.

Fusion Filter

The Fusion Filter successfully removes submicron particles generated in high-pressure neat oil applications when combined with Filtermist’s proven centrifugal technology. Find out more about Filtermist’s ‘S Fusion’ system.

Yüksek Verimli Çıkış Filtreleri

Çıkış filtreleri, Filtermist yağ buharı toplama ünitesinden geçebilen yağ dumanının ve mikroskobik parçacıkların toplanması için tasarlanmıştır. Çıkış filtreleri, Filtermist ünitesine sonradan takılır ve yerine sabitlemek için tasarlanmış klipsler ile ünitenin egzozuna kolayca takılır.

Çıkış filtresi, havanın içinden geçmesi gereken, fiziksel bariyer oluşturan, bir kartuş filtredir. Filtrelerin ömrü uygulamaya bağlıdır ve duman veya çok ince yağ parçacıkları üreten herhangi bir uygulamada mutlaka çıkış filtresi takılmalıdır.

Afterfilter

Filtreler, üstte enjeksiyonla kalıplanmış başlık ve altta entegre kancalara sahip, ortada tamamen sürekli pileler halinde oluşturulmuş filtre ortamından meydana gelmiştir. Pileli ortam daha sonra dıştan alüminyum kafes tel ile desteklenir. Hava akışının ortam filtresinden geçmesini ve sızdırmazlığı sağlamak için tabanın etrafında köpük conta bulunmaktadır. Bu yapı filtrenin çok hafif ve dayanıklı olmasını sağlar.

Yağ buharı toplama filtreleri için iki farklı tipte Çıkış Filtre’si mevcuttur - Filtermist'in dünyaca ünlü santrifüj ayırma teknolojisiyle birleştirildiğinde 1 mikronda %99,95'e kadar filtreleme verimliliği sunar.

Fusion Filtreler

Fusion Filtreler, Filtermist'in kanıtlanmış santrifüj teknolojisi ile birleştirildiğinde, yüksek basınçlı kesme yağı uygulamalarında oluşan mikroskobik parçacıkları başarılı bir şekilde ortadan kaldırır. Filtermist'in
‘S Fusion' ve 'FX Fusion’ sistemi hakkında daha fazla bilgi edinin.