CSX Low Level Stand

A combined stand that includes an inbuilt pre-separator ideal for heavy duty applications such as grinding machines. The stand benefits from large access doors to allow easy access for servicing and maintenance. The CSX stand comes complete with 4 locking castors, 90 degree inlet bend, pre-separator and 50mm diameter drain with tap.

NB: CSX is available for FX5002, FX6002 & FX7002 oil mist collectors only. Contact Filtermist for advice.

CSX Stand

Floor Stands

The Filtermist extendable floor stand comes in sections for easy transportation. The stand height is fully adjustable with the base plate pre-drilled for bolting to the workshop floor. Filtermist also offers a low-level stand which enables easy access to the Filtermist unit. The stands are made for the S series and FX series with customised mountings to ensure the oil mist collectors are mounted securely.

Floor Stands

Machine Tool Stands

These versatile stands have been designed to fit directly onto the machine tool where floor space is at a premium and allow the fitting of the units taking into account the location, application, access for ongoing maintenance and size of unit. Machine tool stands are available for S series and FX series units.

Machine Tool Stands

Yatay Montaj Seçeneği

Yatay montaj seçeneği, Filtermist ünitesinin daha alçak seviyede montajını mümkün kılarak, kurulumu, servis ve bakımı daha kolay hale getirir. Bu seçenek, Filtermist ünitesinin, talaş konveyörünün üzerine montaj edilebilmesini sağlar ve direkt montajın mümkün olmadığı veya tezgahın Filtermist ünitesini taşıyamayacağı durumlarda, ünitenin, tezgah haricinde başka bir yere montaj edilebilmesini sağlar.

NOT: Bu seçenek, S200 hariç, tüm diğer modeller için uygundur.

Horizontal Inlet Plenum

Zemin Standları

Filtermist teleskobik zemin standı, kolay taşıma için bölümler halinde gelir. Atölye zeminine dübel ile sabitlemek için önceden delinmiş taban plakası ve hareketli üst parça ile stand yüksekliği ayarlanabilir. Filtermist, ayrıca Filtermist ünitelerine kolay erişim sağlayan alçak seviyeli bir stand da sunmaktadır. Standlar, yağ buharı toplama ünitelerinin güvenli bir şekilde monte edilmesini sağlamak için, S serileri ve FX serileri için özel olarak üretilmiştir.

Floor Stands

Tezgah Üstü Standlar

Bu çok yönlü standlar, zemin alanının önemli olduğu yerlerde, tezgaha doğrudan monte edilecek şekilde tasarlanmıştır ve konum, uygulama, bakım kolaylığı için erişim ve ünite boyutu dikkate alınarak ünitelerin montajına olanak verir. S serileri ve FX serileri üniteler için tezgah üzeri standlar mevcuttur.

Machine Tool Stands